Как да изберем най-добрите слушалки за работа от вкъщи

Статия от: Konstantin Mihailov 17.09.2021 0 Коментар(и)

 

Няма нужда да ви обясняваме защо работата от вкъщи е необходимост точно сега. Когато работите от дома си, имате нужда от професионални аудио комуникации или с други думи – имате нужда от качествени слушалки с микрофон.

Откъде да започнем? Какви въпроси да си зададем, преди да купим слушалки за работа от вкъщи?

Предлагаме на вниманието ви полезен пътеводител за това как да намерим най-добрите „домашни“ офис слушалки.

 

Пътеводител за покупка на офис слушалки за работа в домашна среда

  • Вид на връзката
  • Жични или безжични слушалки
  • Моно или стерео слушалки
  • Шумопотискане

 

Вид на връзката

В повечето случаи при работа от дома, можете да се фокусирате върху две опции за връзка: жични USB или безжични блутуут слушалки.

Има два вида USB слушалки: USB-A и USB-C, като USB-A е познатата ни от всекидневието USB връзка. При по-новите компютри вече масово се поставят USB-C портове, които подобряват качеството на връзката значително, но това донякъде затруднява избора поради по-ограниченото предлагане. Все пак вече има много слушалки с USB-C накрайници. Когато се купуват USB слушалки с основна цел провеждането на разговори, добра идея е да се провери дали разполагат с вградени контроли на обаждането, интегрирани в кабела или в самите тях. Вградените контроли на обаждането правят по-лесно приемането или приключването на разговор, заглушаването и т.н.

Ако вашият бизнес е в сферата на обслужването на клиенти по телефона (контакт център) и желаете да задържите настоящите си слушалки, може би те нямат USB свързаност, тъй като по такива места най-често се използват слушалки с QD (Quick Disconnect) или т. нар. бърза връзка. В този случай проверете дали разполагате с адаптери като Plantronics (Poly) DA70/80 или Jabra Link 230/260, които могат да свържат QD слушалките към USB накрайници.

При свързване към IP телефон, трябва да проверите за съвместимост на сайтовете на производителите. Всички големи производители на слушалки имат подобни приложения на страниците си, наречени Compatibility Guide:

 

Жични или безжични слушалки

Жичните USB слушалки са по-лесни за използване и не толкова скъпи, в сравнение безжичните слушалки от същия клас.

Жичните USB слушалки се експлоатират лесно, защото те са решение от типа „включи и използвай“ – най-много да трябва да промените аудио настройката на вашия компютър. 

Почти всички слушалки са съвместими с почти всеки софтуерен телефон, но има и изключения. Проверете за съвместимост при производителя или при доставчика на телефонията, преди да извършите покупката.

Ако желаете да имате пълен контрол над приложенията на Microsoft Office 365 като Teams, търсете сертифицирани от Microsoft слушалки. Всички основни производители предлагат подобни модели с пълна MS Teams интеграция.

Безжичните блутуут слушалки повишават удобството и са подходящи за мобилни устройства.

Ако сте постоянно в движение докато работите, то със сигурност ще пожелаете безжични слушалки и за „домашния“ офис. Или може би имате нужда да контролирате децата – с блутуут връзката ще сте винаги на разположение за колегите и клиентите си.

Друга причина да изберете безжични слушалки, е използването им с мобилни устройства: смартфон или таблет. Модели като Plantronics (Poly) Voyager 8200, Jabra Evolve 75 и EPOS/Sennheiser Adapt 360 работят с почти всяко мобилно устройство.

 

 

(Има също така безжични слушалки, които използват DECT вместо блутуут. Този тип слушалки комуникират с базова станция, която може да бъде свързана с компютър, телефон, мобилно устройство, посредством блутуут връзка, или всички заедно. Техните предимства включват намаляване на плътността на спектъра и разширен обхват, нито едно, обаче, не е важно за работата вкъщи.)

 

Моно или стерео слушалки

Какъв тип слушалки искате? Дали да бъдат с един говорител (моно/монурални) или с два (стерео/бинурални)?

Моно слушалките позволяват да сте във връзка със заобикалящата ви среда. Най-важното е, че те са по-евтини и по-леки от стерео слушалките, защото в тях липсва допълнителен говорител.  Ако търсите бюджетна слушалка за работа в къщи, тогава изберете да бъде моно, а ако искате да я носите по цял ден, по-комфортно ще е да изберете лека слушалка. Моделите, които отговарят и на двата критерия – цена и качество – са Plantronics (Poly) Blackwire 3210 и Jabra BIZ 1500.

 

 

Стерео слушалките подобряват фокуса, като блокират шума по-добре, в което има смисъл, тъй като и двете уши са покрити. Те също така осигуряват по-добро качество на звука, поради наличието на допълнителен говорител и подобрено блокиране на шума. Ако обичате да слушате музика докато работите, но искате да имате и професионални комуникационни слушалки, вероятно ще се спрете на моделите от серията Jabra Evolve2.

 

 

Шумопотискане

Има два вида шумопотискане: активно и пасивно.

Активното шумопотискане е полезно, когато се работи в шумна обстановка. Да кажем, че имате деца вкъщи и те непрекъснато тичат наоколо викайки – това не е атмосфера, която ни предразполага към продуктивност. Или пък навън има строителен обект и желаете почивка от постоянното къртене. Активното шумопотискане е вашия най-добър приятел.

Накратко тази технология работи по следния начин: слушалките прихващат идващите шумове  (например писъците на децата) и произвеждат контра балансиращ звук, който неутрализира неприятните тонове. Ефектът е силно намален шум. Слушалки като Plantronics (Poly) Blackwire 7225, които предлагат активно шумопотискане и Hi-Fi стерео звук, могат наистина да направят живот ви по-добър.

Пасивното шумопотискане обикновено включва едно от тези две неща. Първо, може да означава, че стерео слушалките блокират шума, покривайки плътно и двете уши. Фактът, че ушите са покрити, значи, че шумът е блокиран „пасивно“. Колкото по-плътно приляга наушника към ухото, толкова по-добра е шумоизолацията. Второ, това означава, че микрофонът е насочен. С други думи, той е проектиран да прихваща звука само от устата ви, а не от средата наоколо. Добре проектираният микрофон, като този на Plantronics (Poly) Voyager Focus 2, наистина подобрява качеството на звука.

 

 

Това са характеристиките, изброени кратко и просто, които са най-важни при търсене на нова слушалка за работа от къщи.

Коментар: