Активно или пасивно шумопотискане?

Статия от: пламен жеков 16.11.2021 0 Коментар(и) Новини за нашите продукти,Общи информационни новини,

Шумопотискането безспорно е една от водещите характеристики, даващи конкурентно предимство на професионалните слушалки. Чрез филтрация на ненужния фонов шум от важните звуци, процесът осигурява безпроблемна и кристално ясна комуникация, без значение от заобикалящата среда. При микрофоните, това се осъществява като се разграничи и изолира гласа на говорещия от други звукови вълни за постигане на максимално чисти разговори. Но при самите слушалки, шумопотискането има вариации, като най-често срещаните видове са активно и пасивно шумопотискане, които могат да се използват поотделно или заедно.

                                                                                        

Какви са разликите?

Пасивното шумопотискане се отнася основно за дизайна на слушалките. Те са проектирани с ергономични наушници, които обгръщат ухото и не позволяват навлизане на страничен шум, като по този начин предпазват от нежелани смущения. При пасивното шумопотискане не се използват допълнителни технологии, които да неутрализират фоновите звукови вълни, а се разчита на дизайна и материята на слушалките. Добър пример за оптимални слушалки с пасивно шумопотискане е Plantronics BLACKWIRE C5220 Stereo.

 

Изработени са от висококачествени материали, с меки наушници, които оформят естествените контури на ушите и осигуряват целодневен комфорт и оптимално чисти разговори, като премахват значително страничния шум. Слушалките използват Noise-Canceling микрофон, който улавя гласа на говорещия и същевременно изолира фоновите звуци.

Предимство на слушалките с пасивно шумопотискане е, чувствително по-ниската цена, спрямо тези с активно.

Технологията на активно шумопотискане, в своята същност, е разработена през 30-те години на миналия век, но едва през 80-те става достъпна и придобива широко приложение при продуктите за комуникация.

Как работи активното шумопотискане при слушалките? Най-общо казано, вградени малки микрофони изследват постоянно заобикалящата среда и прихващат звуковите вълни на фоновия шум. Използвайки сложен алгоритъм, създават анти-шум или фазова инверсия, за да го неутрализират, преди да достигне до ухото. По този начин се постигат перфектна концентрация и продуктивност на потребителите.

Според Jabra, водещ лидер в иновативните решения за шумопотискане, пасивното е най-ефективно за блокиране на нестабилен високочестотен шум, като силен тътен или фойерверки. Активното потискане на шума, от друга страна, е по-ефективно при справянето с постоянен, повтарящ се нискочестотен шум, като бръмчене на самолетен двигател, като се използват софтуерът и микрофоните на слушалките. За разлика от пасивната шумоизолация, която обикновено е включена по подразбиране, активното шумопотискане, в повечето случаи, изисква активиране на специализиран микрофон, който открива външни шумови модели, след което генерира звук, за да неутрализира повечето следи от шум. Затова моделите висок клас, използват хибридна система, включваща както активно, така и пасивно шумопотискане.

Пример за такъв модел е Jabra Evolve2 85.

Представяни като най-добрите слушалки за сътрудничество и концентрация, Evolve2 85 разполагат с  меки с наушници от мемори пяна за перфектна пасивна звукоизолация и максимален комфорт, както и  хибридно активно шумозаглушаване (ANC), захранвано от най-иновативния дигитален чипсет.  Тази комбинация осигурява часове максимална концентрация и продуктивност.

Тези и други модели, проектирани за максимално шумопотискане, може да откриете на https://unics.bg/.

Коментар: